05. května 2016
Kategorie: Domácnost, Lifestyle

Základní pravidla Feng Shui při plánování nového bydlení

Feng Shui je prastaré čínské učení. Zjednodušeně řečeno se jedná o soubor myšlenek a doporučení, jak žít život v rovnováze a to s tím cílem, aby došlo k harmonii mezi člověkem a prostředím, ve kterém žije. Hlavní zásady Feng Shui můžete poměrně snadno využít ve váš prospěch právě při plánování bydlení. Jak?

Zásadní je rovnováha energií

Feng Shui pracuje s rovnováhou energií a s používáním různých materiálů. Aby bylo dosaženo harmonie, je třeba se soustředit hlavně na soulad energií vody a větru. Voda je vnímána jako zdroj veškeré energie země. Učení pracuje s používáním materiálů (kov, sklo, kámen aj.) a současně s jejich barvami. Je třeba si uvědomit, že vše souvisí se vším, vzájemně se ovlivňuje a působí na lidskou psychiku.

feng_01

Hlavní principy

Při zařizování domácnosti se nejvíce uplatňují tyto hlavní principy:

  1. Ideální je domácnost s pravidelným půdorysem (čtverec či obdélník). Pokud je půdorys asymetrický, je velmi obtížné zajistit harmonii.
  2. Domácnost musí mít takové dispozice, aby nabídla dostatek místa pro každého jejího uživatele. V ideálním případě je to jedna místnost na osobu. Pokud to není možné, je důležité, aby každý měl v domácnosti alespoň jeden koutek, který bude jen a jen jeho.
  3. Feng Shui pracuje také s rozmístěním místností, zásadní je orientace na světové strany. Například orientace na jih podporuje úspěch, západní strana zase kreativitu, místnosti na sever podporují kariérní růst a rozvoj apod.
  4. Není vhodné se soustředit na velikost. Velké domy, ve kterých bude bydlet málo lidí, mohou totiž působit chladně až depresivně.
  5. Je žádoucí, aby do interiéru proudilo denní světlo, které je zdrojem radosti.
  6. Je třeba myslet nejen na vnitřní úpravu. Dům musí být uspořádaný i z venku. Proto nesmíte podcenit ani plánování zahrady.

feng_02

Protože je učení Feng Shui opravdu dost rozsáhlé, budeme se mu věnovat ještě v několika dalších článcích. Zaměříme se na využití barev a podíváme se na zařízení jednotlivých místností.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: