
V čem pomohou kegelovy cviky?
Tzv. kegelovy cviky představují zdravotně nezávadné řešení pro ženy i pro muže. Jde o posilováním svalů pánevního dna, čímž lze dosáhnout celé řady příjemných cílů a pozitivních vlivů na potíže s udržením moče, u mužů na potíže s erekcí a u žen na lepší prožívání sexu.
Ženy při jejich procvičování mohou dosáhnout vyšší vzrušivosti a snadnějšího dosažení orgasmu. U mužů mohou zajistit lepší erekci, nebo oddálení ejakulace. Kegelovy cviky se doporučují i při potížích s únikem moči. Poprvé je představil v roce 1948 americký gynekolog Dr. Kegel a postupně se staly populární v celém světě.
Prospěšnost kegelových cviků
Je to soubor poměrně jednoduchých cviků, jejichž hlavním smyslem je posilování svalstva pánevního dna. Tyto svaly obepínají ústí močové trubice a anální otvor, u žen i poševní vchod. V důsledku namáhání tohoto svalstva a jeho neprocvičování, dochází stejně jako u jiných svalů našeho těla k jeho postupnému ochabování. Je to přirozený jev, na kterém se ještě podílí věk člověka, nadváha, prodělané operace, předchozí porody u žen a řada dalších faktorů.
Jak se cvičení provádí
Nejlepší poloha je vleže na zádech. Předně musíte rozeznat svalstvo, které chcete posilovat. Stáhněte svěrací svaly k sobě jako byste chtěli zadržet moč. Ucítíte pod pánví pohyb svalstva jakoby směrem vzhůru. Žádné další svaly, ani břišní, stehenní či sedací by se neměly stahovat. Procvičované svaly stahujte co nejpevněji a nezapomínejte přitom na správné dýchání (do břicha) bez zadržování dechu. Se stažením vydržte vždy šest až osm vteřin a cvik desetkrát opakujte. Takto cvičte alespoň třikrát denně a počet stahů postupně zvyšujte.
Procvičovat pánevní dno lze i jinými cviky
Například ve stoje pokrčíme jednu nohu, uchopíme ji nad kolenem a stehno přitáhneme k hrudníku. Takto vydržíme několik vteřin a totéž opakujeme s druhou nohou a vždy s dlouhou výdrží. Další cvik provádíme také ve stoje s překříženýma nohama, pomaloučku se předkláníme a pokoušíme se dotknout dlaněmi země. Jiný cvik se provádí vsedě na patách, kdy mírně nadzvedáme zadek směrem nahoru. Nebo si můžeme kleknout, ruce dát před sebe na podlahu, aby ramena a nohy tvořily s tělem pravý úhel. Hlava je v prodloužení našeho těla. Jednu nohu napneme směrem vzad a v natažení s ní mírně kmitáme, poté nohy vystřídáme.