Tipy, jak potlačit chuť k jídlu, které opravdu fungují
Možná to také znáte, celý den se správně stravujete (nebo si to alespoň myslíte), zacvičíte si či se věnujete jiné sportovní aktivitě a pak přijde večer a vy začnete nenápadně pokukovat po lednici. „Dám si něco malého“ říkáte si a ani se nenadějete a ládujete se zmrzlinou, gulášem, který zbyl od oběda nebo chipsy, které zbyly z oslavy.
Sice existují tabletky, které potlačují chuť k jídlu, ovšem většina z nich má negativní vedlejší účinky a po jejich vysazení dochází k jo-jo efektu.
Jezte více bílkovin a zdravých tuků
Ne všechna jídla uspokojují hlad stejně. Ve srovnání s uhlohydráty, bílkoviny a některé tuky jsou účinnější pro uspokojení hladu a udržení pocitu plnosti po delší dobu.
Člověk může nahradit některé zdroje uhlohydrátů bílkovinami a zdravými tuky, aby pomohl udržet jejich chuť k jídlu pod kontrolou.
Napijte se vody před každým jídlem
Vypití velké sklenice vody přímo před jídlem zajistíte, že se po jídle budete cítit plnější, spokojenější a méně hladoví.
Předkrmy také mohou snížit pocit hladu po jídle.
Jezte více potravin s vysokým obsahem vlákniny
Vláknina se nerozkládá jako jiné potraviny, ale zůstává v těle déle. To zpomaluje trávení a udržuje pocit plného žaludku po celý den.
Vláknina může být účinnou látkou potlačující chuť k jídlu. Dieta s vysokým obsahem vlákniny je také spojena s nižší mírou obezity.
Cvičte před jídlem
Cvičení je dalším zdravým a efektivním potlačením chuti k jídlu. Hormony chuti k jídlu jsou potlačeny ihned po cvičení, zejména cvičení s vysokou intenzitou.
Jezte nízkokalorické potraviny
Snížení celkového příjmu potravy během diety vám může způsobit chuť k jídlu. Pak často přichází přejídání.
Dieta však nemusí znamenat hlad. Některé potraviny mají vysoký obsah živin a energie, ale nízký obsah kalorií. Patří sem zelenina, ovoce, luštěniny a semínka.
Méně stresu
Stravování v důsledku stresu, hněvu nebo smutku se liší od fyzického hladu.
Pravidelný spánek, sociální kontakt a čas strávený relaxací pomáhá zmírňovat účinky stresu a tím také zabraňuje přejídání.
Vědomé jídlo
Mozek je hlavním hráčem při rozhodování o tom, co a kdy člověk jí. Pokud osoba věnuje pozornost jídlu, které konzumuje, místo sledování televize nebo práce u počítače, začne jíst méně.
Všímavost může snížit přejídání, což jsou dva významný faktor, který ovlivňuje obezitu.