21. května 2024
Kategorie: PR

Problémy s duševním zdravím můžete řešit i z domova

Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí systematickou péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu.

Digitální terapie Mindwell

Jednou z možností je digitální platforma Mindwell, která systematicky pomáhá s depresemi, úzkostmi a celkově pečuje o duševní zdraví. Brzy také spustí další program pro řešení syndromu vyhoření, který často řeší lidé v produktivním věku. Jednoznačnou výhodou online terapií je fakt, že léčbu podstupujete například z pohodlí domova, ale vždy s podporou osobního terapeuta.

Dalším přínosem je podpora některých zdravotních pojišťoven – ČPZP, ZP MV ČR a VoZP, které terapii Mindwell částečně nebo plně hradí. „Naším cílem je, aby tato platforma byla dostupná všem v rámci zdravotního pojištění,“ říká spoluzakladatelka a výkonná ředitelka projektu Jelena Holomany.

Jak to funguje?

Online platforma využívá kognitivně-behaviorální terapii (KBT), která se zaměřuje na to, jak naše myšlenky ovlivňují naše emoce a chování. Mindwell obsahuje terapeutické programy, které se skládají z takzvaných modulů, tedy částí terapie, jež na sebe tematicky navazují. Každá taková část začíná dotazníkem sloužícím ke sledování duševního zdraví v průběhu celé terapie. Dále obsahuje psychovzdělávání pomocí textů, videí, audionahrávek, kazuistik a interaktivních cvičení, při kterých klient používá získané dovednosti. V každém modulu je prostor pro písemné dotazy terapeutovi a je možné mu podrobně popsat svou situaci. Osobní terapeut poskytuje písemnou zpětnou vazbu, ve které zhodnotí postup, a pomůže s využitím cvičení v reálných situacích. Terapeut tak prostě dohlíží na cestu celým programem, pomáhá a navádí při cvičení a reaguje na konkrétní situace, které účastník popisuje.

Vyškolení specialisté v oboru

V Mindwell pracují pouze psychiatři, psychologové, kliničtí psychologové a další odborníci, kteří absolvovali pětiletý výcvik v kognitivně behaviorální terapii nad rámec svého vysokoškolského vzdělání v oboru.  Autorem programů je přední český psychiatr a psychoterapeut profesor Ján Praško, spoluautorkou a odbornou garantkou je pak klinická psycholožka Marie Ocisková.

„Mindwell poskytuje bezpečný prostor pro sebepoznání a prozkoumání vnitřního světa. Umožňuje rozpoznat a změnit negativní vzorce chování a myšlení, což pomáhá na cestě k duševní rovnováze,“ vysvětluje profesor Ján Praško. Mindwell nabízí systematickou péči o duševní zdraví, nesnaží se nahradit již existující formy terapií, ale doplnit je a pomoct jak přetíženému systému, tak klientovi s dostupností kvalitní péče. Cílem této platformy je kombinace výhod digitálních nástrojů a odborné péče, což přispívá k efektivnímu zlepšení duševního zdraví v České republice.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: