29. září 2024
Kategorie: Zdravá výživa

Ovocné šťávy: Zdraví prospěšné nebo výživový prohřešek?

Ovocné šťávy a smoothies byly na přelomu tisíciletí v obrovském trendu, obzvláště díky různým „detoxikačním“ dietám, oblibě smoothie barů a podpoře celebrit. Postupně však jejich popularita začala klesat a v poslední době se objevily pochybnosti ohledně jejich místa ve zdravém jídelníčku, zejména kvůli vysokému obsahu cukru. Je tedy pití ovocných šťáv zdravou volbou, nebo se jedná o výživový přešlap?

Ovocné šťávy versus slazené nápoje

Jednou z hlavních kritik, které ovocné šťávy čelí, je jejich vysoký obsah cukru. Mnozí je tak začali považovat za srovnatelné se slazenými limonádami. Výživový poradce Oliver Najman však upozorňuje, že srovnávat ovocné šťávy s průmyslově slazenými nápoji není spravedlivé. „Ano, ovocné šťávy obsahují cukr, stejně jako samotné ovoce. Přesto mají zcela odlišný vliv na lidské zdraví.“ Jeho tvrzení podporují i vědecké studie. Například rozsáhlý přehled zahrnující přes 137 000 účastníků neprokázal žádnou souvislost mezi konzumací ovocných šťáv a rizikem vzniku cukrovky 2. typu.

Zdravotní benefity ovocných šťáv

Ovocné šťávy, zvláště ty čerstvě připravené, mohou mít na zdraví významně pozitivní dopad. Meta-analýza 19 různých studií prokázala, že pravidelná konzumace ovocných šťáv vede k poklesu diastolického krevního tlaku. Další studie provedená na 100 lidech s nadváhou či obezitou odhalila, že každodenní pití půl litru čerstvé pomerančové šťávy po dobu šesti měsíců přispělo ke snížení krevního tlaku, indexu tělesné hmotnosti (BMI) a obvodu pasu.

Jak je to možné? Oliver Najman vysvětluje, že ovocné šťávy obsahují řadu důležitých živin – vitaminy, minerály, stopové prvky, a především fytochemikálie jako antioxidanty, polyfenoly a flavonoidy. V případě smoothies je navíc obsažena i vláknina, což zvyšuje jejich prospěšnost. „Je důležité si uvědomit, že při odšťavňování může docházet k oxidaci živin, proto je nejlepší volbou šetrný způsob odšťavňování, například pomocí šnekového odšťavňovače,“ dodává Najman.

Mírná konzumace je klíčová

Přestože ovocné šťávy mohou být součástí vyvážené stravy, důležitou roli hraje jejich množství. „Při pití ovocných šťáv totiž přijímáte více cukru, než kdybyste konzumovali samotné ovoce,“ upozorňuje Najman. Pokud byste ovocné šťávy pili ve velkých množstvích, nejenže byste přijímali přebytečný cukr, ale také nadbytečné kalorie, což by mohlo vést ke zvýšení tělesné hmotnosti. „Kromě toho nadměrná konzumace cukru zvyšuje riziko vzniku zdravotních problémů, jako jsou cukrovka nebo srdeční choroby,“ varuje odborník.

V závěru je tedy důležité zvážit množství konzumovaných ovocných šťáv. V malých dávkách mohou být zdraví prospěšné, avšak při nadměrném množství mohou mít opačný efekt. Kromě toho je vždy lepší vybírat čerstvě připravené šťávy, které obsahují více živin a nejsou zatíženy přidanými cukry, které jsou běžné v průmyslově zpracovaných nápojích.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: