28. března 2019
Kategorie: Zajímavosti

Odkud se vzal maratonský běh?

O maratonském běhu asi slyšel každý z nás. Běžecký závod dlouhý 42,195 km je součástí olympijských her, ovšem název maraton se časem začal používat pro mnoho dalších běžeckých závodů. Obvyklý je také název půlmaraton, kde je uběhnutá vzdálenost podstatně kratší. Maraton se běhá již tak dlouho, že nikdo přesně neví, kde se vzal. Něco jiného říkají legendy a něco jiného první zmínky o něm.

Odkud se vzal název Maraton?

Maraton je řecké město ze kterého údajně běžel Feidippidés do Athén, donést zprávu, že v bitvě u Maratonu zvítězili. To vše se mělo odehrát 12.9. 490 př.n.l. Po vyřízení zprávy Feidippidés prý zemřel vyčerpáním. Ovšem první zmínky o maratonském běhu pochází až z 1. století n.l. o běžci Thersipposovi. Ať už to bylo jakkoliv, různých typů maratonských běhů se každoročně zúčastní miliony lidí.

Olympijské hry

V roce 1896 se maratonský běh objevil poprvé na olympijských hrách. Filologa Michela Bréala zaujala řecký pověst o maratonském běžci a Pierr de Coubertin, která byl jeho přítelem, se zasadil o vložení nové disciplíny olympijských her.

Zajímavosti maratonského běhu

Jako všechna sportovní odvětví i maratonský běh je plný rekordů a kuriozit.

První olympijský vítěz

2 hodiny, 58 minut a 50 sekund stačilo stačilo řeckému nosiči vody Spyridonovi Louisovi k vítězství na prvním olympijském maratonském běhu v roce 1896.

První český maraton

První český maraton se běžel 25.10. 1908 ze Smíchova do Dobříše. Před tímto se již nějaké maratony běžely, ovšem neoficiálně.

Nejlepší český maratonec

Mnoho lidí se domnívá, že nejlepší český maratonec je Emil Zátopek. Ten opravdu rekordmanem byl a je nejspíš naším nejznámějším běžcem, ovšem českým rekordmanem je nyní Róbert Štefko.

Kdo drží světový rekord?

Světovým rekordmanem v maratonském běhu je keňský běžec Eliud Kipchoge s časem 2 hodiny, 1 minuta a 39 vteřin.

Rekordmankou v ženském maratonu je Paula Radcliff z Velké Británie s časem 2 hodiny, 15 minut a 25 vteřin.

Nejdelší čas

Japonec Šizo Kanaguri 14. července 1912 vystartoval ve Stockholmu s ostatními běžci. Po polovině závodu požádal jednoho z diváků o pití. Divák mu nabídl také odpočinek ve svém domě, kde závodník zůstal i přes noc. Japonec se vrátil dokončit závod až v roce 1967. Jeho čas je tedy 54 let, 8 měsíců, 6 dní, 8 hodin, 32 minut a 20,3 sekund.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: