28. února 2019
Kategorie: Zdravá výživa

Objevte zdravotní výhody moruše

Morušovník patří mezi ovocné stromy, které plodí plody velmi podobné ostružině a nazývají se moruše. V našich podmínkách se moruše pěstují již několik stovek let, zejména ve vinorodých oblastech, kde bývá teplejší klima. Díky oteplování se morušovníku začíná dařit i v chladnějších oblastech, proto jeho obliba roste.

Moruše mají skvělou sladkou chuť a kdysi byly u nás velice oblíbené. Více chutné jsou plody černé barvy, bílé jsou také jedlé, ale nechutnají tak dobře. Ovšem skvělá chuť není to jediné, co můžete z moruše získat.

Morušovník byl od pradávna, a je tomu tak i dnes, využíván k výrobě pravého hedvábí. Bourec morušový, brouk, který pravé hedvábí produkuje se živí pouze listy morušovníku. To byl také důvod, proč byl z Číny dovezen do Evropy.

Léčivá moruše

Plody morušovníku obsahují moralin, který napomáhá snížit hladinu cukru v krvi. Proto jsou sušené moruše často využívané jako přírodní sladidlo a jsou vhodné pro cukrovkáře. Sušené moruše se dají běžně koupit v obchodech. V těchto chladných zimních měsících mnoho lidí trpí nachlazením nebo chřipkou. Šťáva z moruše pomáhá k odhlenění při vlhkém kašli a tím ho zmírní, sníží zvýšenou teplotu, celkově působí antibakteriálně a močopudně. Již staří Číňané objevili jeho pozitivní účinky na vysoký krevní tlak nebo na potíže s žaludkem či zácpou. Chudokrevností trpí zejména ženy, ale ani mužům se nevyhýbá. Pravidelným užíváním předejdete nejen chudokrevnosti,ale také cévním chorobám.

Kromě vitamínů C a K obsahují moruše vlákninu a bílkoviny, které pomáhají dolů s nadbytečnými kily. Jeho přírodní antioxidanty pomáhají v boji s rakovinou. Moruše jsou také bohatým zdrojem vápníku, železa, hořčíku, fosforu a draslíku.

Oblíbený mezi lidmi začíná být léčivý morušový čaj a sirup, který skvěle chutná a slouží jako prevence proti nachlazení i chřipce.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: