Může mít rychlá hudba vliv na vaše cvičení?
Tělocvičny a posilovny jsou plné zpocených lidí, kteří mají často plno elánu do cvičení. Ale jaké je tajemství snadného a efektivního tréninku? Může to být v hudbě.
Nová studie zjistila, že poslech hudby s vyšším tempem snižuje vnímané úsilí při cvičení. U vytrvalostních cvičení, jako je chůze na běžícím pásu, byly účinky největší.
Je jasné, že jen málokdo si ke cvičení či k běhu pustí do sluchátek nějaké „dojáky“ a „ploužáky“, ovšem navzdory tomu netuší, jak velký vliv má hudba na samotné cvičení, výkon a délku tréninku.
Vliv tempa
Poslech hudby s rychlým tempem při cvičení má za následek vyšší srdeční frekvenci a nejnižší vnímanou námahu ve srovnání s neposloucháním hudby. To znamená, že cvičení vypadá jako méně namáhavé. Mozek se soustředí více na vnímání a poslech oblíbených melodií a neregistruje bolest svalů či zadýchanost.
Výhody poslechu hudby během cvičení byly dokumentovány předchozími studiemi. Hudba může sloužit jako rozptylování nepříjemných částí cvičení. Výzkumníci poznamenali, že klíčem k lepšímu cvičení by mohlo být pochopení toho, které vlastnosti a typy hudby jsou pro zlepšení cvičení optimální.
Analyzovali vliv tempa hudby na 19 žen provádějících vytrvalostní cvičení nebo cvičení s vysokou intenzitou, jako je zvedání závaží. Dobrovolníci cvičili v tichosti nebo při poslechu hudby s různými tempy.
Účinky byly méně výrazné u těch, kteří prováděli cvičení s vysokou intenzitou. Tyto výsledky naznačují, že ti, kdo provádějí vytrvalostní cvičení, mohou mít více z poslechu hudby s rychlejším tempem.
Oblíbená hudba dokáže rozpohybovat každého
Možná máte pocit, že k určitým druhům cvičení se hodí jiná hudba. Ke kardiu či běhu je ideální taneční hudba a k posilování spíše rocková či metalová. Naopak u jógy a pilates se očekává pomalá a relaxační melodie. Nenechte se ovlivnit okolím a pusťte si hudbu podle svého vkusu.
Vyzkoušejte sami na sobě, jak velký vliv má na vás poslech hudby při cvičení.