Microgreens má daleko více vitamínů než běžná zelenina
Malá, chutná, čerstvá, křupavá, barevná, zdravá… Tolik slov vás napadá při popisu této malé zeleniny neboli microgreens. Doposud je používali hlavně kuchaři ve špičkových restauracích k dozdobení a přidání barev a překvapivých chutí do pokrmů. Tyto drobné rostlinky však rychle získávají na oblibě a začínají si nacházet cestu k našemu domácímu vaření.
Microgreens tu však nejsou jen proto, aby přinesly do našich pokrmů nádech „insta friendly“ jídla, jsou také neuvěřitelně bohaté na živiny, jako jsou vitamíny, minerály, karotenoidy a vláknina.
Podvýživa a nedostatek minerálů či vitamínů již nejsou problémy, které se objevují pouze v rozvojových zemích. Nikdy nebyly ve vyspělých zemích, tak aktuální jako dnes. Jedním z nejlepších způsobů, jak proti tomuto jevu bojovat, je zdravá strava, tedy konzumace čerstvého ovoce a zeleniny, které vám dodají všechny mikroprvky, potřebné k udržení vašeho těla v dobrém zdravotním stavu.
Odpovědí na 5 nejčastějších otázek, ve kterých vám odhalíme více kouzla mikrozeleniny!
1) Co jsou microgreens?
Tato malá zelenina jsou mladé výhonky, které se sklízejí obvykle 5 až 20 dní po vyklíčení, kdy měří jen několik centimetrů. Microgreens jsou tedy sklizeny v dřívější fázi ve srovnání s jejich zralými protějšky.
V této fázi je většina microgreens tvořena centrálním stonkem, dvěma vyvinutými „děložními“ listy a někdy i druhým párem „pravých“ listů.
U mnoha bylinek a zeleniny je možné jíst jejich ekvivalenty jako mikrozeleninu, jako je koriandr, bazalka, hořčice nebo ředkvičky, abychom jmenovali alespoň některé. Díky obzvláště bohaté chuti je tato malá zelenina potěšením pro naše chuťové buňky a zároveň přináší spoustu výživných benefitů!
Užitečné informace: některé druhy zeleniny nejsou poživatelné jako mikrozelenina kvůli toxickým sloučeninám uvnitř centrálního stonku a/nebo listů, jako například rajčata, rebarbora nebo brambory.
2) Jaké jsou hlavní rozdíly mezi microgreens a vzrostlou zeleninou?
Nenechte se zmást jejich malými rozměry! Microgreens mají velmi intenzivní chuť a živiny. Ve skutečnosti bylo v nedávné studii objeveno, že koncentrace živin uvnitř mikrozelených listů je mnohem vyšší než koncentrace, kterou můžete najít v listech zralých rostlin. V tomto výzkumu bylo analyzováno 25 různých druhů microgreens a bylo prokázáno, že v některých případech můžete v microgreen listech najít 4 až 40 krát více vitamínů nebo karotenoidů!
Výzkumníci došli k závěru, že většina testovaných mikrozelených druhů byla prvotřídními zdroji vitamínů a karotenoidů. Mezi druhy mikrozeleniny existují velké rozdíly, takže je to skoro, jako by každý jeden z nich měl svou vlastní specialitu: v chuti, ale také v živinách!
Například červené zelí má extrémně vysoký obsah vitamínu C a zelený daikon má neuvěřitelné množství antioxidantů. V každém případě, jen pár gramů microgreens již může stačit k získání denního množství živin.
Mezi další superschopností je jejich bohatý obsah v minerálů, hlavně vápníku (pro buněčnou fyziologii, růst kostí a zubů) a draslíku (rozhodující pro neurony a svaly). Taková koncentrace může být docela užitečná pro lidi trpící určitými chorobami, jako je zhoršená funkce ledvin a kardiovaskulární onemocnění.
I když jsou tedy studie o microgreens stále relativně nové a zatím nepříliš rozsáhlé, již nyní se ukázalo, že mají velký potenciál, pokud jde o přísun živin a dietetické účinky! Na mikrozeleninu pak lze pohlížet jako na „superpotravinu“ s četnými přednostmi pro lidské zdraví.
3) Jak můžeme vysvětlit tyto rozdíly v koncentracích?
Microgreens se sklízejí ve velmi rané fázi ve srovnání se zralou zeleninou. Semena a listy, které z nich pocházejí, jsou opravdu husté balíčky živin. Tato vyklíčená semena mají všechny živiny, které malé rostlinky potřebují k růstu, takže bychom mohli říci, že microgreens jsou ve skutečnosti malé živinové bomby.
- Dobré vědět: je lepší jíst mikrozeleninu čerstvě sklizenou. Po sklizni začnou ztrácet svou nutriční hodnotu.
- Také je dobré vědět: vstřebatelnost živin můžete zvýšit použitím extra panenského oleje při jejich servírování.
4) Jak můžete pěstovat microgreens?
Pěstování microgreens není tak složité, tato malá zelenina potřebuje jen několik specifických podmínek, které jsou podobné jarnímu počasí: po několika dnech ve tmě potřebují hodně světla, nízkou vlhkost, průměrnou teplotu a opravdu dobrou cirkulaci vzduchu. To je vše, co potřebujete k vytvoření dokonalého prostředí pro jejich růst.
5) Jaký je rozdíl mezi microgreens a klíčky?
Je důležité nezaměňovat tyto dva druhy minizeleniny. Ačkoli jsou oba opravdu chutné a plné živin, klíčky a mikrozelenina ve skutečnosti nejsou totéž.
Klíčky jsou mladá semena, která začínají růst, ale ještě nemají vyvinuté listy.
Kultivační proces je mezi těmito dvěma zcela odlišný.
Microgreens se pěstují v půdě nebo substrátu (oficiálně nazývané „suché“ pěstování) a získávají hodně světla, které je klíčové pro fotosyntézu, které generuje chemickou energii potřebnou pro růst rostliny a zvyšuje její chuť.
Klíčky klíčí v relativně teplých a vlhkých podmínkách, což je bohužel také ideální prostředí pro růst všech druhů bakterií. To zvyšuje riziko kontaminace klíčků, což není případ microgreens.
Věděli jste: proto je důležité používat pouze semena ošetřená speciálně pro pěstování klíčků a microgreens.
Microgreens mají velký potenciál
Celkově můžeme konstatovat, že se začíná poznávat plný potenciál microgreens, i když ještě nebyl objeven úplně celý. I když jsou malé, pevně věříme v obrovský a pozitivní dopad, který mohou přinést našemu tělu a zdraví!