Kreatin: Je při sportu nutný?
Kreatin patří mezi běžné potravinové doplňky sportovců, který je zcela legální a ani není podrobován přísnějším kontrolám. Běžný člověk si kreatin pro svou potřebu zvládne vyrobit sám, ovšem při větší fyzické zátěži, dochází k jeho prudkému poklesu a tím také ke sníženému fyzickému výkonu. Kreatin, který se v 95% uchovává ve svalech, je pro svaly a mozek důležitým zdrojem energie.
Jak kreatin v těle vzniká?
Kreatin vzniká v těle zcela přirozeně ze tří typů aminokyselin – glycinu, argininu, methioninu a pokud nepatříte mezi náročné sportovce, netrápí vás svalové onemocnění nebo nejste vystaveni větší fyzické zátěži, nepatříte mezi vegany a vegetariány, není potřeba ho nijak doplňovat. Jeho syntéza začíná v játrech, slinivce břišní a ledvinách, odkud je využíván svaly a mozkem jako zdroj energie. Průměrný člověk má ve svých svalech uloženo přibližně 120 g kreatinu, ačkoliv ho za den spotřebuje pouhé 2 – 3 g.
V čem kreatin pomáhá
Mnohohydrát kreatinu, kteří sportovci běžně používají, zvýší jejich fyzický výkon a vytrvalost přibližně za jednu hodinu po jeho užití. Kulturisté uzvednou vyšší váhu a déle vydrží v tréninku, ovšem kreatin sám o sobě svalovou hmotu netvoří. Bez cvičení se neobejdete, pokud toužíte po vyrýsovaném těle. Hokejisté a fotbalisté mají dostatek energie po celou dobu utkání e jejich výsledky se zlepší. Kreatin vylepšuje fyzickou sílu, zlepšuje koncentraci mozku, zvyšuje vaši rychlost a přesnost, namáhané svaly se rychleji zregenerují a to vše bez vedlejších příznaků.
Kromě sportovního využití našel kreatin také uplatnění ve zdravotnictví. Kreatin se používá při léčbě pacientů se svalovou distrofií, Parkinsnovou chorobou, laterární sklerózou. Pomáhá začít znovu chodit dočasně ochrnutým pacientům nebo uvolnit skřípnutý nerv.
Tableta nebo žvýkačka
Způsobů, jak kreatin užívat existuje mnoho. Žvýkačky, tablety či tekutá forma uspokojí každého konzumenta.