Jaký tuk používat na smažení?
Základním pravidlem je, v žádném případě nesmažit opakovaně na jednom oleji! Kašlete na ušetření pár korun, myslete na své zdraví!
Překvapením nebude, že vám doporučíme výhradně olivový olej a tropické oleje, jako je kokosový a palmový. Ty byly již v minulosti používány na smažení a pečení a rozhodně nezpůsobovaly epidemii srdečních onemocnění nebo rakoviny. Osvědčilo se však také vepřové sádlo, které dnes již není považováno za špatné z důvodu obsahu vysokého cholesterolu. Dnes cholesterol podle vědců konzumovat smíme, ale musí být právě živočišného původu.
Sádlo
Na vepřovém sádle nám nevznikají škodlivé látky, jako je tomu při pečení a smažená na rostlinných olejích. Využívá se hlavně v indické kuchyni.
Kokosový a palmový olej
Jak už bylo řečeno, jedná se o nejzdravější alternativy tuku, které oceníte nejen v kuchyni, ale také v kosmetice.
Rafinované oleje a panenské oleje
Pokud jsou za studena lisované, tedy panenské, pak nám rovněž neuškodí v kuchyni ani kosmetice. Lisování za studena je totiž nejstarší a nejšetrnější způsob získávání oleje z rostlin. Aby jste pak sami snadno nezoxidovali, uchovávejte tyto oleje na suchém, tmavém a chladném místě.
Řepkový olej
Řepkový olej má nejnižší obsah nasycených mastných kyselin a vysoký obsah mono nenasycených mastných kyselin. Je tak nejvhodnějším olejem na tepelnou úpravu. Svým obsahem živin rovněž konkuruje rybám. Má protizánětlivé účinky, pozitivní vliv na snižování hladiny cholesterolu v krvi a protisrážlivý efekt, díky čemuž působí pozitivně na naše srdce a cévy.
Rýžový olej, Extra panenský olivový olej, Slunečnicový olej
Rýžový olej je rovněž vhodný na smažení. Extra panenský olivový taktéž, ale doporučuje se raději pro studenou kuchyni. No a v každém případě z kuchyně vyřaďte slunečnicový olej, který má vliv na naše cévy a tělu neprospívá.