16. srpna 2021
Kategorie: PR

Jak začít běhat a stále se zlepšovat?

Běh je pro lidské tělo přirozeným pohybem a dá se s ním začít v jakémkoliv věku. Možná právě proto se stal v posledních letech tak velkým trendem. Pokud chcete začít i vy, ale nevíte jak na to, přečtěte si naše užitečné tipy.

Vybavení

Velkou výhodou běhání je, že pro začátek nemusíte do vybavení investovat moc peněz. Bude vám stačit dobře sedící běžecká obuv a funkční oblečení.

Běžecké boty

Nejlepším způsobem, jak vybrat první boty na běhání, je určitě zajít do kamenného obchodu, kde se na běžecké boty specializují a odborně vám poradí. Pokud takovou možnost nemáte a budete obuv kupovat na e-shopu, je třeba si ujasnit pár kritérií. Běžecké boty se primárně dělí do dvou kategorií – na silnici a do terénu.

  • Silniční boty jsou vhodné pro běh na hladkém povrchu jako je silnice nebo chodníky, případně hladké přírodní cesty. Takové boty musí mít výborné tlumící schopnosti a odpružení.
  • Trailové boty – boty do terénu jsou určené pro běh na nezpevněných cestách, kde se setkáte s kameny, kořeny, větvemi a dalšími nerovnostmi. Boty tedy musí být odolnější, vyrobené z pevnějších materiálů a s tvrdou podešví.

Důležitou roli hraje vhodně zvolená velikost. Obecně se u běžeckých bot doporučuje kupovat o půl čísla větší velikost než jste zvyklí. Zohlednit byste měli i šířku vaší nohy, bota musí sedět pohodlně, nikde netlačit.

Setkat se můžete také s rozdělením bot podle druhu došlapu. To se nejjednodušeji dozvíte od lékaře nebo odborníka z běžeckých speciálek.

Oblečení

U výběru běžeckého oblečení samozřejmě záleží na ročním období. V létě vám budou stačit šortky, tílko, sportovní spodní prádlo a ponožky, v zimě budete muset vrstvit více kusů oblečení. Základem jsou funkční materiály, které odvádí pot od těla, jsou prodyšné a rychle schnou. Správné kalhoty na běhání, tričko, mikina nebo bunda vám musí být na těle příjemné a nesmí vás nijak omezovat v pohybu.

Jak začít?

Už jen to, že jste se rozhodli začít s běháním je velký krok, teď už tedy jen nazout boty a vyrazit. Nejdůležitější je si na začátku nedávat vysoké cíle, mít trpělivost a nenechat se odradit prvním neúspěchem. I uběhnutý půl kilometr je úspěch oproti sezení doma na gauči. Jak tedy postupovat?

1.   Reálné cíle

Cíle jsou výbornou motivací v každém sportu či jiné aktivitě. U běhání je zásadní si nedat hned na začátku cíle příliš vysoké. Začněte třeba s tím, že si řeknete, že za měsíc uběhnete třicet minut v kuse. Poté si stanovte další, o kousek větší cíl.

2.   Tréninkový plán

Vytvořte si svůj vlastní tréninkový plán. Rozepište si, jak často budete chodit chodit běhat. Když to budete mít černé na bílém, je větší pravděpodobnost, že nazujete tenisky a vyběhnete v jakémkoliv počasí. Pro začátek je ideální běhat třikrát týdně.

3.   Neřešte kilometry

Počítání kilometrů a zapisování výkonu do různých aplikací je skvělé, ale prvních pár týdnů neberte počet kilometrů jako primární ukazatel. Řešte raději dobu, kterou běhu věnujete a snažte se běhat správně.

Pro osoby, které vůbec nesportují, je vhodné začít s indiánskou chůzí – střídáním rychlé chůze s během. Začít můžete úplně zlehka, chůze 9 minut a následně 1 minuta běhu, to celé třikrát opakujte. Poměr času chůze postupně snižujte, prodlužujte čas běhu, až se dostanete k tomu, že uběhnete celých deset minut v kuse.

4.   Pohodové tempo

Neběhejte do absolutního vyčerpání. Ideální tempo by mělo být takové, při kterém jste schopni mluvit a vést konverzaci s dalším člověkem.

5.   Sežeňte si parťáka

Ve dvou se to lépe táhne a to i při běhání. Přesvědčte tedy i někoho z vašeho okolí, ať začne běhat s vámi. Nejen, že si budete mít při běhu s kým povídat, ale hlavně vás to motivuje k dodržování tréninkového plánu. Odřeknout parťákovi naplánovaný běh vám bude trapné, sami byste si to omluvili snáze.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: