17. prosince 2022
Kategorie: PR

Jak ulevit unaveným svalům?

Dali jste si do těla? Po intenzivním tréninku nebo větší fyzické námaze se může dostavit svalová bolest. Obzvláště pokud jste v poslední době pravidelně necvičili, namožené svaly budete klidně cítit i několik dní. Jakým způsobem podpořit regeneraci a dopomoci unaveným svalům vrátit se rychle zpět do kondice?

Je bolest svalů normální?

Asi každému se stalo, že se “přetáhl” a ještě pár dní mu bolavé svaly připomínaly jeho sportovní výkon. Únava svalů je běžná a bolest svalů po cvičení častěji dostihne ty, kteří se sportem začínají. Neměla by však být omezující. Přílišné přetěžování svalů může být nebezpečné a vést k úrazům. Je ale možné bolesti svalů po cvičení předejít? Z velké části ano. Bolavé svaly trápí více ty, kdo před cvičením příliš nedbají na jejich postupné zahřátí. Předcházet přetížení svalů pomáhá také tejpování. Po cvičení je pak ještě potřeba věnovat se chvíli statickému strečinku a procvičované svaly jednotlivě protáhnout. Neméně důležitá je ale i životospráva a regenerace.

Jídlo po cvičení

Během cvičení se organismus zahřeje, proto se i inzenzivněji potí. Strava po tréninku by měla sloužit k doplnění “vypocených” minerálů, vody a měla by být také výživná. Během tréninku jste totiž spálili přece jen nějakých pár kalorií. Především pak potřebujete doplnit kvalitní bílkoviny. Bílkoviny vyžadují především svaly pro regeneraci a růst. Bez dostatečného příjmu bílkovin by jim k tomu chyběly nezbytné stavební kameny. Kvalitní zdroje proteinů si proto v jídelníčku dobře ohlídejte. Pokud jich v potravinách nekonzumujete dostatek, poohlédněte se po proteinových doplňcích ve sportovní výživě. Mezi kvalitní plnohodnotné bílkoviny patří například ty obsahující syrovátkový protein. Pro regeneraci a podporu růstu svalů je vhodný také kasein, který se doporučuje dávat večer po sportovním výkonu. Tělo ho totiž jen pomalu zpracovává a proto regenerace může probíhat ještě dlouho do noci. Pokud cvičíte pravidelně, nezapomínejte také na svoje klouby a dopřávejte jim několikrát do roka výživu pro klouby. Klouby musí snášet intenzivní zátěž a pravidelnou “údržbu” si zcela jistě zaslouží.

Minerály po sportovním výkonu doplňte například pomocí iontového nápoje. Po intenzivním fyzickém výkonu se hodí sáhnout po hypertonickém ionťáku. Hypertonické nápoje totiž obsahují největší množství minerálů a jsou proto vhodné pro podporu regenerace. Během výkonu se ale nehodí, při cvičení si dopřejte raději isotonický iontový nápoj. Sportovci by měli dbát také na dostatečný přísun minerálu hořčíku. Hořčík podporuje správnou funkci svalů a aktivní lidé mají větší nároky na jeho příjem. Nedostatek tohoto minerálu se projevuje například nepříjemnými křečemi.

Podpořte regeneraci

Regeneraci svalů pomůže jejich intenzivní uvolnění. Kromě strečinku po cvičení si můžete dopřát také jemnou masáž, která vyplaví ze svalů kyselinu mléčnou. Kyselina mléčná vzniká při intenzivní zátěži a je zodpovědná za svalovou bolest. K prohřátí a lepšímu prokrvení svalů jsou vhodné také masážní gely. Regeneraci podpoří také saunování.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: