24. října 2022
Kategorie: Zajímavosti

Jak poznat nevhodnou obuv, která vám zdeformuje chodidla?

Věděli jste, že podpatek, který je vyšší než 4 cm, může způsobit zdravotní problémy? Jenže boty na podpatku zdaleka nejsou jediným typem obuvi, před kterými ortopedové varují. A rozhodně se to netýká jenom žen! I muži běžně nosí naprosto nevhodnou obuv, která jim může jen uškodit. Kterým typům bot se vyhnout a na co si dát pozor?

Proč jsou lodičky noční můrou každého ortopeda?

Začneme lodičkami. Na nich si dokonale ukážeme, čeho se na botách vyvarovat. Vysoký podpatek posouvá těžiště těla dopředu a snižuje stabilitu. Vy proto chodíte v nepřirozené poloze a odnesou to vaše klouby a krční páteř. Přitom potíže s páteři mohou vést i k bolestem hlavy a migrénám, problémům, které byste si třeba na první dobrou dohromady nespojili.

Na lodičkách je špatně také úzká špička. Jakmile nemají prsty dostatek prostoru, trápí se v nepřirozené poloze. A odtud už je jen krůček k problémům s nohami, deformacím prstů, ale třeba i bolestivé patní ostruze. Asi nejčastěji se setkáte s tím, že lodičky prsty zkroutí natolik, že dojde ke vbočení palců. Této deformaci se říká halluxy a opravdu to není nic příjemného.

Hřích, který se netýká jen lodiček

Úzká špička se ale rozhodně netýká jen lodiček. Narazíte na ni u dalších elegantních bot do špičky, třeba i polobotek a kozaček. Dokonce i u volnočasové obuvi! Proto je tak důležité si obuv vyzkoušet, případně při nákupu online vše pečlivě přeměřit. Další variantou je kupovat zdravotní obuv, která vždy poskytne dostatek místa pro prsty, a ty budou v botce jako v pokojíčku.

Boty s plochou podrážkou

Tak jako jsou špatné příliš vysoké podpatky, ani boty s plochou podrážkou nejsou pro vaše chodidla žádnou výhrou. Týká se to hlavně sandálů, žabek, polobotek, balerín. Plochá podrážka neposkytuje chodidlům a klenbě žádnou oporu. Problém je hlavně ve tvrdé stélce, která způsobuje ploché nohy, ale třeba i kuří oka. Stojí i za bolestmi zad nebo opotřebováním kloubů. Při chůzi po tvrdém povrchu si navíc můžete ublížit.

Místo ploché podrážky s tvrdou stélkou chtějte obuv, která má podrážku dobře tvarovanou, vyšší, a v ideálním případě také pružnou stélku. Díky tomu poskytnete klenbě dostatečnou oporu a předejdete jejímu zborcení. Tyto vlastnosti má typicky ortopedická obuv.

Pozor na žabky

Žabky jsou nevhodné i z dalšího důvod. Noha v nich není pevně zakotvená. Chodidlo nedrží na místě a neustále klouže. Nás to nutí křivit prsty a neustále je zatínat, abychom botu neztratili. Noha nemá žádnou oporu, navíc je v nestabilní pozici. I toto přispívá k bolesti chodidel, zejména klenby.

Samozřejmě pokud žabky nosíte jen občas okolo bazénu nebo na pláž, nemusíte se bát. Na druhou stranu, jestli je to vaše každodenní letní nebo celoroční domácí obuv, zde už problém může vzniknout. Jestli to jinak nejde, zkuste alespoň najít model, který nabízí podporu nožní klenby a nemá plochou podrážku.

Boty na platformě

Ani platforma není to pravé ořechové. Stélka je až moc nepoddajná a tvrdá. Noha se nemůže přirozeně ohýbat a není nijak stimulovaná. Nebezpečí je i v tom, že platformy bývají na vysokém podpatku. Jednak se s tím pojí nepřirozené držení těla, za druhé si můžete snadno zvrtnout kotník.

Jak z toho ven?

Zdravá chodidla rozhodně neznamenají, že musíte rezignovat na pěkné, elegantní boty. Zkrátka si hlídejte, aby obuv měla vyšší podrážku a pružnou stélku. Zároveň musí dobře sedět a nekřivit prsty, nenutit je do nepřirozené polohy. Ve vašem zájmu je i to, aby obuv dobře seděla velikostně, neklouzala a nenutila vás prsty při chůzi zatínat.

Na všechny tyto požadavky bere ohled zdravotní obuv, která je dnes k dostání i v reprezentativních verzích. A když to jinak nejde, noste alespoň ortopedické vložky. I ty dokážou ulevit.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: