Hlavní zásady proteinové diety
Proteinová dieta zažila boom v 70. letech a nyní se vrací na scénu. Setkat se s ní můžete také pod názvem ketogenní či bílkovinná. Slibuje rychlé hubnutí bez hladovění a se zásadami zdravého stravování. Jak je to doopravdy a je vůbec rozumné tuto dietu vyzkoušet?
Využívá ketózy
Proteinová dieta je jako jedna z mála založena na přirozeném procesu lidského těla, i když se o tom mezi odborníky vedou bouřlivé debaty. Objevují se názory, že je proteinová dieta pro tělo nebezpečná. Cílem dietního režimu je minimalizovat příjem sacharidů a tím uvést organismus do stavu ketózy. Během ketózy organismus nemá dostatek cukrů a tvoří ketony, které cukry nahrazují. Při tvorbě ketonů se zdrojem energie pro tělo stávají tuky. Následkem toho je rychlé hubnutí. Tělo zpracovává tuky a také se odvodňuje.
Výrazné omezení jídelníčku
Principem je, omezit příjem cukrů a tuků a zaměřit se na potraviny bohaté na bílkoviny. Z jídelníčku je třeba úplně odstranit například pečivo, těstoviny, brambory, rýži či sladké ovoce. Vše je třeba pečlivě hlídat. Pokud by příjem sacharidů za jeden den překročil 50 gramů, proces ketózy by se zastavil.
Jídelníček je postaven na konzumaci mléčných výrobků, masa a zeleniny. Důležitý je pravidelný pitný režim, při dietě je třeba denně vypít minimálně 3 litry nejlépe čisté vody. Jídlo se také musí konzumovat 5x denně. Je dobré si jídlo vždy připravit den dopředu. Výhodou je, že jídla nejsou nijak složitá na přípravu. Většinou se jedná o úpravu masa či zeleniny dušením či v páře.
Vyplatí se?
Do stavu ketózy se lidský organismus dostane do několika dní od začátku diety. Rychle začnete i hubnout. POZOR: Pokud se opět jídelníček změní na normální, dojde k jo-jo efektu, především kvůli zadržení vody v těle. Zvažte, zda je pro vás ketodieta tím správným směrem, kterým se chcete ubírat. Alternativou je omezit příjem cukrů a začít pravidelně sportovat.