Eliptický trenažér: Efektivnější, než běžecký pás
Preferujete trénink doma? Pak si určitě pořiďte eliptický trenažér. Kdo si myslí, že je to nudná a neefektivní činnost, plete se. Tento stroj je vynikajícím posilovačem našeho srdce. Je dokonce lepší, než běžecký pás. Proč? Ještě více zvyšuje tepovou frekvenci a zlepšuje kondici.
Stanovte si plán
Ještě předtím, než na tento stroj nakročíte nohou, zvolte si záměr tréninku a zeptejte se sami sebe, čeho chcete pro ten určitý den dosáhnout. Velmi důležité je tedy stanovení cílů.
Na eliptickém trenažéru si při pohybu nohou pomáháte rukama. Držíte se za pohyblivé tyče a ve vzpřímené poloze tak zpevňujete nenásilnou technikou i záda. Svaly se tak dostávají do rovnováhy a zvyšuje se také váš kalorický výdej. Pokud nechcete, ruce zapojovat nemusíte, ale cviky budou hůře proveditelné, tzn. namáhavější, ale zase spálíte více kalorií. Při práci rukou i nohou současně je síla rozložena mezi horní a dolní polovinu těla, chce to ovšem držet ramena dozadu a pomyslně na ně tlačit, aby tam zůstala. Naopak nevyvíjet přílišný tlak na nohy – spoustu lidí dělá tu chybu, že tlačí na prsty u nohou. Raději přeneste více váhy na paty, to umožní tvrději pracovat svalovým skupinám.
Na přístroji je dále možnost sledovat a měnit náročnost, rychlost i převýšení včetně tepové frekvence. Využíváte vlastně dva způsoby: buď máte stabilní odpor a měníte rychlost nebo obráceně.
Zvyšování odolnosti
Start začínejte rovnoměrným tempem a po pěti minutách zvyšte nastavení sklonu. Takto cvičte dvě minuty a pak zvyšte rychlost ještě na dvakrát, opět po dobu dvou minut. Tak vám cvičení nebude připadat stereotypní. Po cvičení byste měli mít ještě 5 minut pocit, že jste něco dělali. Cvičení s odporem je to, díky čemu uvidíte výsledky. Snažte se spálit 100 kalorií během 10 minut, to je pro zdravého jedince optimální míra.