Duševní hygiena je důležitá pro každého
Současná doba přináší rychlý rozvoj civilizace, nárůst lidí ve městech a velké množství stresových situací. To vše může mít za následek nejen psychické, ale i psychosomatické potíže. Je tedy potřeba umět se se všemi nepříznivým vlivy z vnějšího okolí vypořádat, udržet se v dobré psychické pohodě a dokázat se správně zregenerovat. K tomu nám částečně může dopomoci duševní hygiena
Některá z pravidel duševní hygieny pro každodenní život
Duševní hygiena zasahuje do celé řady oblastí našeho života. Podívejte se na některé z nich.
Prostředí a organizace práce
Velice důležitým faktorem je prostředí, ve kterém žijeme či pracujeme. Podívejte se, jakým způsobem je upraveno a jak je vybaveno – je příjemné, podporuje vaše pozitivní cítění, zda fyzikální podněty (světlo, hluk, teplota, dostatek osobního prostoru) na vás nepůsobí zátěžově.
Co se týče organizace vlastního času a práce, je vhodné naučit se se svým časem i energií správně hospodařit. Ideální je, pokud můžete střídat činnosti v pravidelných intervalech. Pro duševní zdraví je velice důležitý pohyb a nemusí to být jen sportovní aktivity.
Systém osobních hodnot
Duševní hygiena je úzce spojena se systémem našich osobních hodnot. Každý z nás by si měl uvědomit, co je pro něj důležité a podstatné a k čemu bude směřovat své aktivity. Do této skupiny patří i uspokojivé sociální i citové vztahy.
Životospráva
Do této skupiny aspektů patří nejen vhodná a zdravá strava, ale i kvalitní spánek a vhodné rozložení denních činností.
Strava by měla být pravidelná a měla by mít vhodnou nutriční skladbu.
Pro udržení nejen tělesné, ale i duševní kondice také přispívají pohyb a tělesná práce.
Relaxace
Nejen pasivní odpočinek, ale i uvolňovací cviky, práce s dechem či techniky autogenního tréninku, to vše nám pomůže uchovat si duševní vitalitu a pohodu.