05. ledna 2018
Kategorie: Zdravá výživa

Jak vám pomůže léčivá houba reishi?

Houba reishi je hvězda tradiční čínské medicíny. Proč? Protože přírodní cestou léčí i potíže, na které jsou běžné léky krátké. V tomto článku se zaměříme na tři z jejích nejdůležitějších účinků: snižování cholesterolu, detoxikaci organismu a léčbu nádorových onemocnění.

Stručně o reishi

Reishi je známá také jako ganoderma lucidum či lesklokorka lesklá. Je to houba, která se v Číně už 4000 let používá jako léčivá. Obsahuje prospěšné látky, jako jsou polysacharidy betaglukany a triterpeny; díky nim má následující účinky:

  • Posílení imunity
  • Ochrana proti virovým onemocněním
  • Zlepšení koncentrace
  • Zklidnění
  • Zkvalitnění spánku
  • Léčba a prevence nádorových onemocnění
  • Ochrana jater a detoxikace
  • Snížení cholesterolu
  • Vybalancování organismu

Pro tyto účinky věnovala reishi pozornost vědecká pracoviště po celém světě a užívá ji stále více pacientů – ať už jako lék, nebo jako prevenci zmíněných problémů.

Je reishi budoucnost léčby rakoviny?

Jeden z nejdůležitějších účinků, kvůli kterému je reishi věnováno tolik pozornosti, je její schopnost léčit nádorová onemocnění. Studie provedené na myších ukázaly, že látky obsažené v reishi podporují tvorbu protilátek, které rozpoznají a zabíjejí antigeny spojené s nádory a brání nádorům v šíření.

Betaglukany v reishi podporují imunitní buňky, a tak pomáhají organismu, aby se onemocnění účinně bránilo. Další důležité látky, triterpeny, jsou pro nádorové buňky cytotoxické – zabíjejí je. Reishi také reguluje složení střevní mikroflóry, čímž předchází rakovině tlustého střeva.

Reishi se používá jako podpůrný lék při léčbě rakoviny i z jiného důvodu: mírní totiž vedlejší účinky chemoterapie, jako je nevolnost nebo únava.

Chrání játra a detoxikuje

Pro detoxikaci organismu je velmi důležitá funkce jater. Právě ty reishi chrání a čistí. Má silnou schopnost neutralizovat volné radikály a podle tradiční čínské medicíny ovlivňuje ukládání a čištění krve, navíc reguluje tok „denní energie“ čchi. Díky tomu vyplavuje z těla škodlivé látky a udržuje celý organismus v rovnováze.

Snižuje hladinu škodlivého cholesterolu

Podle studií reishi ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi. Tento účinek způsobují opět betaglukany, které jsou při pravidelném užívání schopné snížit hladinu „škodlivého“ LDL cholesterolu i celkovou hladinu cholesterolu, a to o 5–7 %.

U všech zmíněných účinků je stěžejní pravidelné užívání, kterého docílíte s kvalitním, přírodním doplňkem stravy z reishi. Při jeho výběru je ale třeba dbát na správnou koncentraci: aby měl popsané účinky, požadujte koncentraci alespoň 40 % polysacharidů.

Zaujal vás článek? Podělte se o něj s přáteli: